TIPY A TRIKY

Tipy pro cestování karavanem
  • Naše auto díky silnému motoru opravdu jede, přesto je na dálnici optimální rychlost kolem 110 km/h. Kvůli spotřebě, bezpečnosti i komfortu jízdy.
  • Pozor na vítr. Během jízdy třeba při předjíždění kamionů, v kempu kvůli roztažené markýze.
  • Velmi pečlivě si hlídejte výšku vozu při vjíždění pod mosty nebo větve stromů.
  • Při pobytech v kempech i na divoko vždy dodržujte pravidla slušného chování jako třeba klid a pořádek.
  • Pořádek se nejen kvůli sobě snažte udržet i v autě. Zejména během jízdy mějte všechna okna i dvířka uzavřeny a své věci zajištěny. Buďte připoutaní.
  • Nekažte pověst ostatních milovníků karavaningu a obytných vozů, ať nám nezačnou jít po krku různá omezení a zákony. Přečtěte si Etický kodex kempaře.

Na váhu si dávejte pozor. Policie po celé Evropě je oprávněna vás zastavit, zvážit a pokud překročíte hmotnost 3,5 tuny, nejspíš dostanete pokutu. Každý “domek na kolečkách” váží i prázdný mnohem víc, než vaše osobní auto. Když do něj nasedne 5 lidí, je nutné pak už nebrat žádnou zbytečnost. Všechno se dá totiž v méně i více civilizovaném světě sehnat na místě. A teď konkrétně:

  • váha obytňáku s 20 litry vody a plnou nádrží nafty je 3050 kg
  • přičtěte váhu posádky a vyjde vám, kolik můžete do “papírové” váhy 3500 kg doložit, abyste se vyhnuli problémům
  • nejpřísnější jsou policisté v Rakousku a Švýcarsku, tam platíte za každé kilo navíc a neumožní vám pokračovat v jízdě, dokud váhu nějak nesnížíte.

Až ji uvidíte, nebudete věřit svým očím. Garáž, jak se říká prostoru v zadní části bydlíku, zpravidla umístěné pod postelemi, je totiž opravdu obrovská. Proto nepotřebujete řešit umisťování svých bicyklů na klasické držáky na zádi vozu, ale jednoduše je naskládáte do garáže i s ostatními věcmi, které povezete. Je tam na to připravena sada kolejniček a úchytů, vše vám předvedeme.

Couvací kamera je super, funguje dokonce i v noci. Pokud ale nemáte najeto tisíce kilometrů s náklaďákem nebo jiným obytňákem, určitě doporučujeme využít spolucestujícího, aby vás prostě z venku navigoval. Věřte, je to méně trapné, než když někomu v kempu naboříte jeho stan 🙂

Oba tyto alpské státy jsou bezpochyby velkým lákadlem pro vyznavače horské turistiky, cyklistiky, jezer i gastronomie. A navíc to tam nemáme tak daleko. Aby si ale zachovaly punc upravených zemí, nastavily pro karavaning pravidla, která se při jejich neznalosti dají snadno porušit. Nocování nebo roztažení markýzy a stoliček vedle auta tak může být pokutováno.

Zde se dočtete, jak přísné je to v Rakousku. Tady pak je seznam legálních stání, stellplatzů a kempů ve Slovinsku. A tady ke stažení přehled omezení divokého nocování a kempování v celé Evropské unii. Zajímavé je, že i v ĆR je to vlastně zákonem zakázáno 😃